Andrei Dukov, legitimat la CSM Lugoj, vicecampion european la lupte

Andrei Dukov (27 ani), component al echipei de lupte libere din cadrul Clubului Sportiv Municipal Lugoj a fost medaliat cu argint la Campionatul European de Lupte pentru seniori, desfăşurat în 2-7 mai, la Novi Sad, în Serbia, devenind astfel vicecampion continental. Luptătorul a intrat pe saltea la categoria 57 kg.

“În drumul spre medalie Andrei a învins sportivi din Franţa, Spania şi Turcia, cedând în finală în faţa unui adversar din Rusia. Rezultatul este o mare performanţă şi ne bucurăm că îl avem în echipa noastră astfel de sportivi”, a spus profesorul Emil Vanea, antrenorul echipei de lupte libere a CSM Lugoj.

Dukov a fost legitimat la clubul lugojean în urmă cu trei ani şi a contribuit la titlurile naţionale câştigate de luptătorii de la CSM.

sursa: redesteptarea.ro