Campioni mondiali și europeni prezenți la Crosul “Dealul Viilor”

Crosul “Dealul Viilor”, una dintre cele mai longevive competiții ale Lugojului, care se organizează de 45 de ani, s-a desfășurat sâmbătă, 4 noiembrie, pe platoul de lângă Hanul “Ana Lugojana”. Secția de atletism a Clubului Sportiv Școlar Lugoj, care s-a ocupat de organizarea întrecerii, a stabilit 16 categorii de concurs: opt rezervate fetelor și opt băieților. Au fost prezenți pe pista de alergare 183 de sportivi.

“A fost o ediție foarte reușită la care au luat parte mulți atleți de valoare, cu rezultate excepționale la întreceri naționale și internaționale. Au venit la noi campioni mondiali de juniori, campioni europeni, peste 50 de campioni naționali la aproape toate categoriile de concurs. CSȘ Lugoj s-a prezentat cu echipa națională de cros de anul trecut, la nivelul copile II (n. 2006-2007), din care au făcut parte Timeea Costa, Miruna Magheți, Patricia Petrescu, Alicia Cojorean, Raisa Maga, Sara Bozdog. Au concurat sportivi de la Arad, București, Caransebeș, Deta, Deva, Hunedoara, Nădlac, Reșița, Târgu-Jiu, Timișoara. Am avut noroc și de o vreme bună și mă bucur că nu am avut nici o accidentare. Anul acesta i-am lăsat să alerge pe toți cei pasionați de atletism sau mișcare în aer liber, de orice vârstă, nelegitimați la vreun club și fără să plătească nici o taxă”, a explicat profesorul Adrian Vrudnik, coordonatorul evenimentului.

Întrecerea a fost împărțită în grupe de copii- nivelurile 3, 2, 1 (fete și băieți), junior nivelurile 3, 2, 1 (fete și băieți), seniori-tineret (fete și băieți).  Atleții din școlile și liceele din Lugoj și localitățile apropiate au fost grupați în categorii separate. La cros au concurat și alergători din categoria persoanelor cu dizabilități.

Traseul a fost amenajat pe o  lungime de 1100 de m, cel mai mult au alergat seniorii (băieți), 8000 de m, iar cel mai puțin copiii, 500 de m. Crosul “Dealul Viilor” a fost sprijinit financiar de autoritățile locale care au alocat 1500 de lei, Direcția Județeană de Tineret și Sport Timiș, partidele politice PSD și PNL, consilierul local Ioan Ambruș, societățile Consiliului Local Lugoj, Meridian 22 și Salprest, mai multe firme din oraș și comitetul de părinți de la secția de atletism.

Cei mai buni atleți clasați pe primele șase locuri de la copii și copile- nivelurile 3,2,1 și de la categoria atleți din Lugoj și zona apropiată, cei mai buni atleți clasați pe primele cinci locuri de la categoria persoanelor cu dizabilități și cei mai buni atleți clasați pe primele patru locuri la juniori 3,2,1 și seniori, au primit diplome, medalii, cupe, premii în bani (300 lei cel mai mult, la seniori), foiță de fâș, pachete cu dulciuri și răcoritoare (până la locul opt).

REZULTATELE CONCURSULUI CROSUL „DEALUL VIILOR” ediția a 45-a,

COPILE CATEGORIA a III-a (2008 și mai tinere)

  1. PÎRVU LEEA -2008- CSS CARANSEBEȘ
    2. LĂZĂRUȚIU TEODORA-2009-CSA ATLETICS TIMIȘOARA
    3. GURUIAN LARISA- 2009-CSS CARANSEBEȘ
    4. DRAGOȘ NATALIA-2009- CSS LUGOJ
    5. HAMAT ANAMARIA-2008– CSS CARANSEBEȘ
    6. APOPEI IASMINA-2010-CSS TIMISOARA
    7. HREZDAC ALESSIA-2008-ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘTIUCA
    8. POPESCU ȘTEFANIA-2010-CSS TIMISOARA
    9. TURCIN SARA -2008- ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘTIUCA
    10. GROZA RAISA -2008-CSS LUGOJ -ȘCOALA GIMNAZIALĂ HARUL LUGOJ
    11. GROZA IOANA-2010-CSS LUGOJ- ȘCOALA GIMNAZIALĂ HARUL LUGOJ
    12. NEMETH IOANA- 2010-CSS LUGOJ – ȘCOALA GIMNAZIALĂ ANIȘOARA ODEANU LUGOJ
    13. PETRESCU GENȚIANA-2009-CSS LUGOJ – ȘCOALA GIMNAZIALĂ FILARET BARBU LUGOJ
    14. ILIE EMA-2009-CSS CARANSEBEȘ
    15. TURCSIN NOEMI-2008-CSS LUGOJ ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA
    16. POPOVICI DIANA-2010-CSS LUGOJ – ȘCOALA GIMNAZIALĂ ANIȘOARA ODEANU LUGOJ
    17. NEMETH IRINA-2011-CSS LUGOJ – ȘCOALA GIMNAZIALĂ ANIȘOARA ODEANU LUGOJ
    18. NEMETH MARIA-2013- CSS LUGOJ

COPII CATEGORIA a III-a (2008 și mai tineri)

  1. CRAȘOVAN ANDREI -2008- CSS CARANSEBEȘ
    2. TUCALIUC DAVID -2008- CSS CARANSEBEȘ
    3. CHIFA DAVID -2008- CSS LUGOJ- ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘTIUCA
    4. KOCAI MATEI-2008-A.S.O.DETA
    5. ILIE IANIS – 2009-CSS CARANSEBEȘ
    6. LUCA ZAHARIA-2008- CSS TIMIȘOARA
    7. MOSCOVICI DENIS-2008-CSS CARANSEBEȘ
    8. STANADEL ROBERT-2008- CSA ATLETICS TIMIȘOARA
    9. MADESCU DARIO-2009-CSS LUGOJ
    10. BEJAN EMANUEL-2008- CSS LUGOJ- ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘTIUCA
    11. ARIDAN TAMAS-2009-CSS CARANSEBEȘ
    12. URSU RAREȘ-2009-CSS TIMIȘOARA
    13. CHEȚE-FABIAN-2009-LPS BANATUL TIMIȘOARA
    14. VȘLCĂNEANȚU ȘTEFAN-2009-LPS BANATUL TIMIȘOARA
    15. OCU IUSTIN-2008-CSS CARANSEBEȘ
    16. PEȘTEANU MIHNEA-2009-CSS LUGOJ
    17. MIHĂESCU ANTONIU-2009-CSS CARANSEBEȘ
    18. ANGHEL MAXIMILIAN-2008-CSS LUGOJ
    19. ANTI DAVID-2008-CSS LUGOJ- ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘTIUCA
    20. VĂRVU ROBERT-2010-CSS CARANSEBEȘ
    21. MIHĂESCU CIPRIAN-208- CSS CARANSEBEȘ

SPORTIVI CU DIZABILITĂȚI NEUROPSIHICE

  1. REZMUVES VASILE
    1. CRĂIŢAR LEONORA
    1. GORCY MARIUS
    1. BENYO ALEXANDRU
    1. BĂDIȚA RAHELA

ELEVE DIN CLASELE V-VIII LUGOJ ȘI ZONA LUGOJ

  1. SEVERA ANNA-2004- ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA
    2. BENZAR MARIA 2005- ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘTIUCA
    3. CHIFA MONICA-2003- ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘTIUCA
    4. POP DANIELA-2005- ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA
    5. AVĂDANEI MARIA-2004- ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA
    6. ONIGA GABRIELA-2004- ȘCOALA GIMNAZIALĂ RACOVIȚA
    7. ROȘU-LAVINIU-2004- ȘCOALA GIMNAZIALĂ RACOVIȚA
    8. IORGU MARIA-2004- ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 LUGOJ
    9. CRESTIN ELISABETA-2006- ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘTIUCA
    10. MARIȘ VANESSA-2006- ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘTIUCA
    11. BABA NAOMI 2006- ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA
    12. BARCEL MIRELA-2004- ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 LUGOJ
    13. TURCSIN ALEXANDRA-2004- ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA
    14. BRESTIN DENISA-2006- ȘCOALA GIMNAZIALĂ RACOVIȚA
    15. SUCLE MĂDĂLINA-2006- ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA
    16. BOT ALESIA -2005- ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 LUGOJ

ELEVI DIN CLASELE V-VIII LUGOJ ȘI ZONA LUGOJ

  1. MARICI DARIAN- 2002- ȘCOALA GIMNAZIALĂ RACOVIȚA
    2. VOAIDEȘ DENIS-2003- ȘCOALA GIMNAZIALĂ RACOVIȚA
    3. PETRESCU PATRIK 2003-COLEGIUL NAȚIONAL C. BREDICEANU LUGOJ
    4. UNIPAN ANDREI-2004- ȘCOALA GIMNAZIALĂ HITIAȘ
    5. SAVA MARIAN -2003- ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA
    6. BRĂNZĂ PETRU-2003- ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA
    7. STANCIU LAURENȚIU -2005- ȘCOALA GIMNAZIALĂ RACOVIȚA
    8. FRĂȚILĂ IONEL-2003- ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA
    9. PREALA FLORIN-2005- ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘTIUCA
    10. CRISTURIAN ANDREI-2007- ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘTIUCA
    11. AVĂDANEI RĂZVAN 2006- ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA
    12. ONIGA GABRIEL-2004- ȘCOALA GIMNAZIALĂ RACOVIȚA
    13. BERZAVA COSMIN-2004- ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘTIUCA
    14. RECALU LUCIAN-2006- ȘCOALA GIMNAZIALĂ RACOVIȚA
    15. TOMA ABEL-2004- ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 LUGOJ
    16. LUMINOSU FABIAN-2005- ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 LUGOJ
    17. HEGAN BOGDAN-2005- ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 LUGOJ
    18. ORBULESCU ALEXANDRU-2005- ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 LUGOJ
    19. VELCEA ANDREI-2005- ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA
    20. DAVID IONEL-2004- ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA
    21. BOMBESCU ALEX-2004- ȘCOALA GIMNAZIALĂ DAROVA

COPILE CATEGORIA a II-a (2006-2007)

  1. COSTA TIMEEA -2007-CSS LUGOJ
    2. COJOREAN ALISIA-2006-CSS LUGOJ
    3. PÎRVU GIULIA-2007-CSS CARANSEBEȘ
    4. STURZA MELANIA-2006-LPS BANATUL TIMIȘOARA
    5. MAGHEȚ MIRUNA-2007-CSS LUGOJ
    6. PETRESCU PATRICIA-2007-CSS LUGOJ
    7. IOVI FELICIA -2006- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    8. DZITAC GABRIELA- 2006-CSS LUGOJ
    9. MAGA RAISA-2007-CSS LUGOJ
    10. PAULESCU LAVINIA 2006- ȘCOALA GIMNAZIALĂ LEUCUȘEȘTI
    11. TĂBĂCARU IULIA-2006-A.S.O. DETA
    12. GAGEL CRISTINA-2006-LPS BANATUL TIMIȘOARA
    13. BOZDOG SARAH-2007-CSS LUGOJ
    14. BULGĂRESCU PATRICIA-2006-CSS LUGOJ

COPII CATEGORIA a II-a (2006-2007)

  1. ȘTEFAN LUCIAN- 2006-CSS CARANSEBEȘ
    2. DRĂNGĂ SILVIU-2006-CSS HUNEDOARA
    3. OPRESCU ALIN-2007-CSS LUGOJ
    4. ȘECMAN PETRU-2007- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    5. CHETE RAUL-2006- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    6. GEORNOIU ROBERT-2006-CSS LUGOJ
    7. URBAN RĂZVAN-2006-CSS CARANSEBEȘ
    8. STOICA FLORIN-2006- A.S.O. DETA
    9. ȘECNAN GABRIELE-2007- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    10. ARDELEAN ANDREI-2007- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    11. DIMA BENIAMIN-2006-CSS LUGOJ
    12. OMA DANTES-2006- LPS BANATUL TIMIȘOARA

COPILE CATEGORIA a I-a (2004-2005)

  1. GHEAȚĂ ANDRADA -2004-CSS CARANSEBEȘ
    2. UNTARIU ROXANA-2005-CSS LUGOJ
    3. NIȚU KARINA-2004- CSS CARANSEBEȘ
    4. ȘTEFAN LIVIA-2004- CSS CARANSEBEȘ
    5. KIȘȘ OLIVIA-2005-LPS BANATUL TIMIȘOARA
    6. BRECICA HANNI -2004-CSS CARANSEBEȘ
    7. URBAN RALUCA-2004-CSS CARANSEBEȘ
    8. MIKUȘKA MONICA-2005-CSS LUGOJ
    9. RUS MARIA-2004- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    10. IOVANOVICI IOANA-2004- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    11. ROȘOGA ALISIA-2004- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    12. URECHE LAURA-2004- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    13. GALARU OANA-2005- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    14. CIOVEC LARISA 2005-CSS LUGOJ
    15. TUNEI LARISA-2005-CSS LUGOJ
    16. TOTH LAURA-2005- LPS BANATUL TIMIȘOARA

COPII CATEGORIA a I-a (2004-2005)

  1. POP ADELIN -2004-CSS HUNEDOARA
    2. ACHIM ANDREI-2005-CSS CARANSEBEȘ
    3. PUȚINELU CĂTĂLIN-2004- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    4. EASSCURSCHI TUDOR -2004- A.S.O. DETA
    5. TUCALIUC TEODOR-2005-CSS CARANSEBEȘ
    6. ARDELEAN PAUL -2005-A.S.O.DETA
    7. MIKUȘKA LAURENȚIU-2004-CSS LUGOJ
    8. VASILCIN DARIUS-2005- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    9. NOVACOVICI DEIAN-2005-A.S.O. DETA
    10. IUȘCONI ALEX-2005-CSS LUGOJ

JUNIOARE CATEGORIA a III-a (2002-2003)

  1. CIUCHE SORINA- 2003-CSS CARANSEBEȘ
    2. TĂMĂȘILĂ YASMINA-2002-CSS CARANSEBEȘ
    3. IOAN MIHAELA -2002- C.N.S. CETATE DEVA
    4. IRIMIA ANDREEA-2002-CSS CARANSEBEȘ
    5. BOLOMAN ANAMARIA-2003-CSS HUNEDOARA
    6. PRICOP MIRUNA 2002-CSS LUGOJ
    7. PEIA LARISA-2002-CSS CARANSEBEȘ
    8. MAILAT IOANA-2003-CSS HUNEDOARA
    9. FIRU DALILA-2002- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    10. GHEORGHIU SARA – 2003- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    11. STOIA DENISA-2003- C.N.S. CETATE DEVA
    12. MUNTEAN ELISA- 2002- C.N.S. CETATE DEVA
    13. ALZMER EVA -2002- C.N.S. CETATE DEVA

JUNIORI CATEGORIA a III-a (2002-2003)

  1. DAN RAUL -2003- C.N.S. CETATE DEVA
    2. MĂNESCU DRAGOȘ -2002-CSS PANDURI TG. JIU
    3. URSU FILIP -2002-A.S.O. DETA
    4. GRIGORESCU COSMIN-2002- CSS PANDURI TG. JIU
    5. ARDELEAN COSMIN-2002- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    6. SALOMIA PAUL-2003- CSS HUNEDOARA
    7. KRAUSTERIK ERIK-2003- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    8. MARIAN ANDREI-2002-CSS HUNEDOARA
    9. MĂRLĂVANU DANI-2002-CSS CARANSEBEȘ
    10. GHEORGHESCU MARIO-2002- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    11. PREDA PETRU-2003-CSS CARANSEBEȘ

JUNIOARE CATEGORIA a II-a (2000-2001)

  1. TĂMĂȘILĂ KARINA-2000-CSS CARANSEBEȘ
    2. CIONADI ȘTEFANIA -2000-CSS HUNEDOARA
    3. ZARO DENISA-2001- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    4. BOLOMAN ESTERA-2001-CSS HUNEDOARA
    5. RACOVIȚĂ LARISA -2001-CSS HUNEDOARA
    6. ANDREI FELICIA-2001-CSS HUNEDOARA
    7. GARCEA DENISA -2001- CSS PANDURI TG. JIU

JUNIORI CATEGORIA a II-a (2000-2001)

  1. CUTUREAN ATONIO – 2001- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    2. DUMITRU GHEORGHE-2001- CSS PANDURI TG. JIU
    3. BRUJEAN NARCIS-2001- CSS PANDURI TG. JIU
    4. POP EMANUEL -2001- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    5. IEREMIA IONUȚ -2001- CSS PANDURI TG. JIU
    6. OLAR DAVID -2001-LPS BANATUL TIMIȘOARA
    7. MACRISANDREI-2001- CSS PANDURI TG. JIU
    8. BORLOVANU WALI-2000- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    9. MOTESCU RAUL-2001- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    10. SCOROBETE MARCO-2001- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    11. URSU RĂZVAN-2001-A.S.O. DETA

JUNIOARE CATEGORIA a I-a (1998-1999)

  1. BUTNARIU ALINA-1998-CSS BURAS TG.JIU
    2. BOTA DENISA-1999-C.N.S. CETATE DEVA
    3. PEIA CRISTINA -2000- CSS CARANSEBEȘ

JUNIORI CATEGORIA a I-a (1998-1999)

  1. GARCEA ADRIAN-1999- CSS PANDURI TG. JIU
    2. HUNTANU ALEX-1999-CSS HUNEDOARA
    3. ANTON DAVID-1999- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    4. LUCA SEBASTIAN -1999-CSS HUNEDOARA
    5. PAULIUC IULIAN-1999- LPS BANATUL TIMIȘOARA
    6. HRIȘCU ALEX-1999- LPS BANATUL TIMIȘOARA

SENIOARE
1. PÎȘCU ANDREEA -1996- CSS PANDURI TG. JIU
2. COCA LOREDANA 1999-CSU REȘIȚA
3. TREANTĂ MIRELA -1969- LUGOJ

SENIORI
1. BULGĂRAȘU MĂDĂLIN -1996-CSU POLITEHNICA TIMIȘOARA
2. MIREA ANDREI-1998- CSU POLITEHNICA TIMIȘOARA
3. PLEȘU IONUȚ -1998- CSU REȘIȚA
4. PUPI RAUL -1996- CSU POLITEHNICA TIMIȘOARA
5. DURLE MARIUS -1987-CSS CARANSEBEȘ
6. DRAGOMIR CĂLIN-1989-CSS CARANSEBEȘ
7. TAMAȘ TIBERIU-1982-CSS CARANSEBEȘ
8. TREANTĂ ALIN -1978- LUGOJ
9. SZILAGY ALEX-1978-LUGOJ
BUCIU CLAUDIU- 1977-LUGOJ

Catedra de atletism a Clubului Sportiv Şcolar Lugoj aduce mulțumiri sponsorilor concursului, astfel:

SC WERZALIT SA(General Manager Rambacher Stephan), Filiala PSD Lugoj, Filiala PNL Lugoj, TI&MAR (ing. Iliaș Marcel), SC BOM MECANICA( Manager Octavian Batori), SC ASEXPRES SRL (Manager Szabo Gabriel), Ing. Ambruș Ioan, SC AUSNIT OLARIU ȘI ASOCIAȚII și familia Borsos.

Mulțumiri Consiliului Judeţean Timiş, Primăriei Municipiului Lugoj, Consiliului Local Lugoj, Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş, Poliţiei Municipiului Lugoj, Jandarmeriei Municipiului Lugoj, Federaţiei Române de Atletism, Direcţiei pentru Sport și Tineret Timiş, Asociaţiei Judeţene de Atletism Timiş, Hanul “Ana Lugojana ”S.A, SC Meridian 22 Lugoj (Manager Groza Iosif), SC Salprest Lugoj (Manager Ghera Mircea), Redeșteptarea și, în special, doamnei Dragoş Mirela pentru ajutorul acordat în organizarea acestei competiții.

sursa: redesteptarea.ro

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *